W XX wieku nastąpił znaczny wzrost zainteresowania działaniem leków, a co za tym idzie wzrost ich spożycia. Wiele osób przytłoczonych tempem współczesnego życia, przemęczonych psychicznie i fizycznie szuka ukojenia i komfortu psychicznego w coraz to nowych środkach.Skłonność do używania leków może być spowodowane różnymi czynnikami. U osób starszych może być podyktowana licznymi dolegliwościami i obawą o własne zdrowie. Młodzi ludzie poszukują lepszego samopoczucia i lepszej sprawności bez ponoszenia wysiłku. Oczekują cudownego środka jak z kolorowych reklam, które sugerują, że odpowiedni lek może odmienić ich życie. W efekcie często używają kilku środków do likwidowania różnych objawów jednej choroby.

Producenci leków odpowiadają na to zapotrzebowanie produkując substancje łagodzące rożnego rodzaju dolegliwości psychiczne i fizyczne. Coraz więcej osób sięga po każdy lek, który jest w stanie zmniejszyć napięcie wewnętrzne, stres, zdenerwowanie, niepokój, zniechęcenie i ból. Jednak ceną za dobre samopoczucie, mocny sen i spokój, jaką może zapłacić osoba szukająca tego w różnych lekach jest lekomania.

Przy dłuższym zażywaniu leków może wystąpić uzależnienie fizyczne jak i psychiczne. Lek wywołujący uzależnienie wchodzi w łańcuchy przemian metabolicznych organizmu i z czasem staje się dla nich niezbędny. Substancja zażywana do tego stopnia wpływa na funkcjonowanie organizmu, że zmniejszenie dawki lub przerwanie zażywania może wywołać znaczne zaburzenia czynności organizmu, zwane zespołem abstynencyjnym. Charakteryzuje się on zmianami narządów po odstawieniu leku, np. zaburzeniami czynności serca, ciśnienia krwi, oddychania, pracy układu pokarmowego. Mogą się także nasilać lęki, niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem itd.

Uzależnienie od leków obejmuje w znacznym stopniu kilka grup leków: środki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, pobudzające a także przeczyszczające. Ryzyko uzależnienia od leków występuje u osób, które z powodu różnych schorzeń takich jak bezsenność, bóle głowy, nerwobóle, stany lęku i niepokoju, depresje, nerwice itd. musiały przyjmować leki wpływające na poprawę nastroju i samopoczucia.

Jedną z najistotniejszych cech uzależnienia od leków jest narastający przymus zażywania i trudności w funkcjonowaniu bez nich. Zmusza to lekomanów do zdobywania pożądanego leku za wszelką cenę. Lekomania powoduje szereg negatywnych zmian w funkcjonowaniu człowieka zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Powoduje stopniową degradację psychiczną, umysłową, zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu: kłopoty z pamięcią, koncentracją, myśleniem, uczeniem się. Osoba uzależniona coraz gorzej radzi sobie z trudnościami, własnymi emocjami, codziennymi obowiązkami.

Długotrwałe przyjmowanie leków np. uspokajających czy przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia takich narządów wewnętrznych jak nerki, wątroba oraz różnorodnych zaburzeń ze strony układu nerwowego. Następuje stopniowe wyniszczenie organizmu.
Nadużywanie leków wywołuje także często paradoksalne sytuacje takie jak powstanie bezsenności przy długotrwałym używaniu leków nasennych. Podczas częstego przyjmowania leków występuje wzrost tolerancji na zażywany środek. Oznacza to, że wraz z upływem czasu osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości środka dla osiągnięcia pożądanego efektu.

Niebezpieczeństwa płynące z lekomanii dotyczą zarówno negatywnego wpływu zażywanych w dużych dawkach leków jak i występujących miedzy różnymi lekami interakcji. Stosowanie różnych środków jednocześnie może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami włącznie z utrudnieniem rozpoznania poważnych chorób i opóźnieniem właściwego leczenia. Szczególnie prawdopodobne jest to w przypadku nadużywania środków przeciwbólowych, które mogą usuwać objawy różnych chorób.

Uzależnienie od leków uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych jest tak samo poważną chorobą jak uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Osoba uzależniona nie jest zwykle w stanie sama przerwać brania ze względu na coraz większy przymus psychiczny zażycia leku oraz bardzo dotkliwe, często niebezpieczne dla zdrowia objawy abstynencyjne. W takim przypadku detoksykacja powinna zawsze przebiegać pod opieką lekarza.

Uzależniony oprócz odstawienia leków powinien korzystać z terapii uzależnieni,a gdyż jedynie kompleksowe leczenie, zarówno ciała jak i psychiki, gwarantuje powrót do całkowitej sprawności i trwałą trzeźwość

Karta Informacyjna

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień

Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 08:00 - 18:00
Sobota 08:00 - 18:00

Nr konta
55 1140 2004 0000 3402 7875 1181

Szybki kontakt
Telefon +48 888 606 986
E-mail biuro@dworek-opartowo.pl

Dlaczego warto leczyć uzależnienia właśnie w naszym Ośrodku?

Obejrzyj film z Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień DWOREK OPARTOWO i podejmij decyzję już dziś!

ARTYKUŁY

Poniżej zamieszczamy Państwu wszelkie informacje na temat uzależnień jak i pomocy dla osób uzależnionych. Informacji tych będzie przybywać, tak jak przybywa nam zadowolonych kuracjuszy kończących terapię uzależnień, którzy zachowują trzeźwość (abstynencję) wykorzystując zdobytą wiedzę w ośrodku. Sądzimy, że zawarte informacje na temat uzależnienia, współuzależnienia i jak walczyć z nałogami jakimi jest alkoholizm, narkomania, lekomania oraz hazard przydadzą się Państwu bądź Waszym najbliższym by uświadomić sobie z jakim problemem mamy doczynienia.

PAMIĘTAJ!
Uzależnienia można leczyć skutecznie!

Nie zwlekaj, zacznij się leczyć już dziś. Przyjedź do naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i razem z nami podejmij walkę o trzeźwe jutro!

Bezpłatna konsultacja