W XX wieku nastąpił znaczny wzrost zainteresowania działaniem leków, a co za tym idzie wzrost ich spożycia. Wiele osób przytłoczonych tempem współczesnego życia, przemęczonych psychicznie i fizycznie szuka ukojenia i komfortu psychicznego w coraz to nowych środkach.


 

Przy dłuższym zażywaniu leków może wystąpić uzależnienie fizyczne jak i psychiczne. Substancja zażywana do tego stopnia wpływa na funkcjonowanie organizmu, że zmniejszenie dawki lub przerwanie zażywania może wywołać znaczne zaburzenia czynności organizmu, zwane zespołem abstynencyjnym. Charakteryzuje się on zmianami narządów po odstawieniu leku, np. zaburzeniami czynności serca, ciśnienia krwi, oddychania, pracy układu pokarmowego. Mogą się także nasilać lęki, niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem itd.

 

Jedną z najistotniejszych cech uzależnienia od leków jest narastający przymus zażywania i trudności w funkcjonowaniu bez nich. Lekomania powoduje szereg negatywnych zmian w funkcjonowaniu człowieka zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Powoduje stopniową degradację psychiczną, umysłową, zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu: kłopoty z pamięcią, koncentracją, myśleniem, uczeniem się. Osoba uzależniona coraz gorzej radzi sobie z trudnościami, własnymi emocjami, codziennymi obowiązkami.

Długotrwałe przyjmowanie leków np. uspokajających czy przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia takich narządów wewnętrznych jak nerki, wątroba oraz różnorodnych zaburzeń ze strony układu nerwowego. Następuje stopniowe wyniszczenie organizmu.
Nadużywanie leków wywołuje także często paradoksalne sytuacje takie jak powstanie bezsenności przy długotrwałym używaniu leków nasennych. Podczas częstego przyjmowania leków występuje wzrost tolerancji na zażywany środek. Oznacza to, że wraz z upływem czasu osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości środka dla osiągnięcia pożądanego efektu.

 

Uzależnienie od leków uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych jest tak samo poważną chorobą jak uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Osoba uzależniona nie jest zwykle w stanie sama przerwać brania ze względu na coraz większy przymus psychiczny zażycia leku oraz bardzo dotkliwe, często niebezpieczne dla zdrowia objawy abstynencyjne. W takim przypadku detoksykacja powinna zawsze przebiegać pod opieką lekarza.

Uzależniony oprócz odstawienia leków powinien korzystać z terapii uzależnieni,a gdyż jedynie kompleksowe leczenie, zarówno ciała jak i psychiki, gwarantuje powrót do całkowitej sprawności i trwałą trzeźwość

Karta Informacyjna

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień

Opartowo 2
19-206 Rajgród
woj. Podlaskie


Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 08:00 - 18:00
Sobota 08:00 - 18:00

Nr konta
55 1140 2004 0000 3402 7875 1181

Szybki kontakt
Telefon +48 888 606 986
E-mail biuro@dworek-opartowo.pl

PAMIĘTAJ!
Uzależnienia można leczyć skutecznie!

Nie zwlekaj, leczenie uzależnień zacznij już dziś. Przyjedź do naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień w województwie Podlaskim i razem z nami podejmij walkę o trzeźwe jutro!

Bezpłatna konsultacja