LECZENIE UZALEŻNIENIA OD HAZARDU

Leczenie uzależnienia od hazardu nie różni się w zasadzie od terapii pozostałych uzależnień. Osoby cierpiące z powodu tego rodzaju uzależnienia, mogą być leczone w standardowych grupach psychoterapeutycznych dla uzależnionych.

Powinny dodatkowo uczestniczyć w zajęciach poruszających problemy specyficzne dla patologicznego hazardu. Osoby uzależnione od hazardu mogą również (jak inni uzależnieni) korzystać z grup wsparcia np. Anonimowych Hazardzistów, grupy opartej na Programie Dwunastu Kroków.

Hazard - czym jest?

Jako hazard rozumie się wszystkie gry, w których można wygrać lub przegrać pieniądze. Wygrana zależy zwykle od przypadku i jest trudna do przewidzenia. Do gier hazardowych można zaliczyć ruletkę, karty, automaty go gry, zakłady sportowe, loterie, rzutki, kości, wyścigi konne, bingo i inne.

Większość osób grających w gry hazardowe chce wygrać, lecz traktuje to z dystansem, jako zabawę. Są w stanie przerwać grę kiedy tylko tego chcą, na przykład po wydaniu określonej kwoty.

Osoby, które nie są uzależnione od hazardu, biorą pod uwagę możliwość przegrania i wliczają to w koszta zabawy. Inaczej wygląda to u osób grających nałogowo.

Hazard - objawy uzależnienia

O uzależnieniu od hazardu możemy powiedzieć wtedy, gdy osoba grająca ponosi różne straty i doświadcza cierpienia w związku ze swoim zachowaniem, a mimo to nie jest w stanie przestać grać.

Taka osoba uprawia hazard coraz częściej i częściej aż zaczyna on zajmować dominujące miejsce w jej życiu, wypierając stopniowo wartości, zobowiązania rodzinne, społeczne, zawodowe. Chęć wzbogacenia się niewielkim kosztem i pragnienie odrobienia poniesionych strat może doprowadzić do poważnego uzależnienia.

Hazardziści - kim są?

Hazardziści nie są w stanie przestać grać nawet po serii niepowodzeń. Dodatkowo badania pokazują, że wygrana wywołuje w organizmie podobne reakcje chemiczne, jak zażycie kokainy. Siłą przyciągającą do hazardu jest nie tylko perspektywa wygranej, ale także silne emocje towarzyszące grze.

Hazard - rozwój choroby

Wygrane zwiększają poczucie mocy i zachęcają do kontynuacji gry. Przegrane powodują pragnienie odegrania się i dają usprawiedliwienie dla dalszej gry. Ostatecznie osoba uzależniona od hazardu, bez względu na to czy wygrywa czy przegrywa, nie jest w stanie przerwać gry bez względu na konsekwencje.

Osoby uzależnione od hazardu są w stanie wydać wszystkie pieniądze i sprzedać swój majątek, aby dalej grać. Efektem tego są zwykle ogromne długi i coraz trudniejsza sytuacja. W najgorszym wypadku może się to skończyć samobójstwem lub śmiercią z ręki wierzycieli.

Badania pokazują także, że nałogowi hazardziści są bardziej narażeni na inne uzależnienia.

Uzależnienie od gier hazardowych może się rozwijać w różnym tempie. Od pierwszej gry do patologicznego grania mogą upłynąć miesiące lub nawet lata. Nikt kto decyduje się na tą formę rozrywki nie może być pewny, że nie straci nad nią kontroli. Uzależnienie od hazardu przebiega stopniowo i przechodzi przez cztery etapu rozwoju:


Cztery fazy rozwoju uzależnienia od hazardu

  1. faza zwycięstw - okazjonalne granie, fantazjowanie na temat wielkich wygranych, duże wygrane będące powodem coraz silniejsze pobudzenie, coraz częstsze zakłady i coraz wyższe stawki; człowiek zaczyna wierzyć w to, że będzie zawsze wygrywać, a w przypadku osiągnięcia "wielkiej wygranej" dąży do jej powtórzenia (nieuzasadniony optymizm) coraz częściej ryzykując coraz to większe kwoty;
  2. faza strat - stawiając na wysokie zakłady naraża się na wysokie straty; wysokie pożyczki i próby odgrywania się, a w przypadku powodzenia wygrana idzie na spłaty długów; hazardzista gra kosztem pracy i domu, kłamie i zaczyna ukrywać swoje uzależnienie; unika wierzycieli i cały czas wierzy, że wkrótce się "odkuje"
  3. faza desperacji - separacja od przyjaciół i rodziny; utrata pracy i narastające długi powodujące panikę; presja wierzycieli popychająca często ku przestępstwom; obciążenia prowadzą z kolei do psychicznego wyczerpania, pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie winy, bezradność i depresja;
  4. faza utraty nadziei - rozwód; poczucie beznadziejności, myśli i/lub próby samobójcze; zostają wówczas cztery wyjścia: ucieczka w uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub leków, więzienie, śmierć (samobójstwo lub z ręki wierzycieli) albo zwrócenie się po pomoc.

Karta Informacyjna

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień

Opartowo 2
19-206 Rajgród
woj. Podlaskie


Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 08:00 - 18:00
Sobota 08:00 - 18:00

Nr konta
55 1140 2004 0000 3402 7875 1181

Szybki kontakt
Telefon +48 888 606 986
E-mail biuro@dworek-opartowo.pl

PAMIĘTAJ!
Uzależnienia można leczyć skutecznie!

Nie zwlekaj, leczenie uzależnień zacznij już dziś. Przyjedź do naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień w województwie Podlaskim i razem z nami podejmij walkę o trzeźwe jutro!

Bezpłatna konsultacja